SINU TERVISEPORTAAL

Kuidas oma kehalist seisundit, töövõimet ja treenitust ise hinnata ja kontrollida?

Väga hea oleks harjutada pädeva treeneri juhendamisel, kellelt saaksite iga päev just teile sobivaid üksikasjalikke tegevuskavu ning teaduslikke hinnanguid oma kehalise ja psühholoogilise seisundi kohta. Enamike liikumiseharrastajate jaoks pole see võimalik, seepärast tuleb kasutada oma kehalise ja vaimse valmisoleku hindamiseks mitmeid tunnuseid, millest lähtudes saate harjutamist kavandada.

Südame löögisagedus on treeningukoormuse ja sellest taastumise hindamisel üks kindlamaid näitajaid. Arvutage oma keskmine hommikune puhkeolek pulss nädala jooksul, mil olete terve ja elate tavalises rütmis. Kui edaspidi on hommikune pulss keskmisest näidust viie või enama löögi võrra suurem, tuleb vajadusel teha muudatusi. Te pole kas koormusest taastunud või nõuab organism mingil muul põhjusel puhkust, mida peate järgmise treeningu kavandamisel arvesse võtma. Vastupidavusaladel on suure populaarsuse pälvinud ortostaatiline proov. Proovi läbiviimiseks mõõdetakse südame löögisagedust (SLS) hommikul lamades pärast ärkamist ja uuesti püsti tõustes 20 sekundi pärast. Treenituse paranedes aeglustub pulsisagedus nii lamades kui püstiasendis. Kui pulss äkki sageneb (näiteks lööb minutis 10–15 korda rohkem kui tavaliselt), oli eelmise päeva treening liiga raske. Kui lamades ja püsti seistes mõõdetud SLS-i vahe oluliselt suureneb, tuleb treeningul tagasi hoida või puhata, sest see osutab väsimusele, haigusele või ületreeningu seisundile. Koormuse aegset ja järgset SLS-i aitab mõõta pulsomeeter ehk pulsikell. Kes seda ei kasuta, saab lugeda pulssi kümne sekundi jooksul pärast koormust (randmelt, kaelalt või südamelt) ja korrutada see arv kuuega.

Pingutuse hindamine

Treeningu emotsionaalset mõju saab hinnata pingutuse ajal saadava naudingu põhjal viie palli skaalas: 1 – väga ebameeldiv, 2 – ebameeldiv, 3 – neutraalne, 4 – nauditav, 5 – väga nauditav. Kui järjepanu on ebameeldiv harjutada, tuleks leida põhjused. Võib-olla olete üleväsinud või pingutate liiga tugevasti. Võib-olla on teie toit olnud ühekülgne või kannatate psühhoemotsionaalse stressi all. Ebameeldiva kogemuse kuhjumine vähendab innustatust ja võib sundida treenimisest pikaks ajaks loobuma. Sellisest seisundist hoidumiseks tuleks teha oma treeningukavas, aga vajadusel ka elustiilis muudatusi. Pidev üleväsimus või koguni kurnatusetunne, mis lõpuks segab ka tavaelus, võib viidata ületreeningu algusele. Kui õpite harjutamise ajal tekkivaid emotsioone tundma ja vastavalt neile nii oma treeningutes kui ka elustiilis muudatusi tegema, suudate töövõimet parandada ja tugevdada, mis ong üks liikumisharrastuse ja sportliku aktiivsuse peamisi eesmärke.

Pingutuse hindamiseks soovitatakse kasutada Borgi skaalat. See info aitab teil aru saada, kas kehaline seisund paraneb ja millal jõuate parimasse vormi. Kui tunnete tugevasti pingutades vähem väsimust, olete õigel teel. Kui aga isegi kergelt treenides on raske, peate puhkama.

Rootsi doktor Gunnar Borg oli esimene teadlane, kes selgitas treeningu pulsisageduse ja subjektiivse pingutustunde vahelist seost. Ta koostas arvuskaala, mille järgi saab hinnata tunnet pingutamisel. Hiljem on seda täiendatud, sest pingutamise vastuvõtt ei suurene lineaarselt. Kui jooksja jõuab temponi, mis suurendab laktaati ehk piimhapet äkiliselt, siis suureneb ka pingutamise vastuvõtu taju.

Uus Borgi tabel vähendas vahemaad kergest mõõduka treeninguni (0 – 3) ja suurendas raskete treeningute hindamise skaalaulatust (4 – 10). Uut Borgi arvuskaalat kasutades saate treeningupäevikusse märkida treeningu intensiivsuse.

Pingutuse vastuvõtu hindamine (PVH) – uus Borgi skaala:

Hinne Pingutuse vastuvõtt
0 Olematu koormus
0,5 Väga, väga nõrk (vaevumärgatav)
1 Väga nõrk
2 Nõrk
3 Mõõdukas
4 Veidi tugevam
5 Tugev (raske)
6
7 Väga raske
8
9
10 Väga, väga tugev (peaaegu täisjõuga)
Üle 10 Täisjõuga

Eestimaa liigub
Eestimaa liigub
meeldib 896 spordihuvilisele
Lilia Martmaa Tulge tantsima! Meditatiivsed tantsud Ghiawathaga 8-9. oktoobril 2-päevase seminari kavas: * Meditatiivsed tantsud * Sufi keerutamine * Hingamisharjutused * Heliteraapia
15.09.2011 18:24 Loe veel
Erik Vest Pirita sügisjooksuni on jäänud 10 päeva. Soodushinnaga registreerimine lõppeb juba sellel pühapäeval. Kiirustage! Rohkem infot: www.piritajooks.ee Liikumises on energiat!
15.09.2011 09:14 Loe veel
Eestimaa liigub Üleriigiline tasuta treeningpäev - 8. oktoobril üle Eesti!
15.09.2011 08:19 Loe veel
Eestimaa liigub Eesti Kepikõnni Liit annab teada, et toimuvad järgmised koolitused: Uute juhendajate koolitus 1.-2. oktoobril Kõrvemaa Matka- ja Suusakeskuses Kepikõnni juhendajate täiendseminar 8.-9. oktoobril Kõrvemaa Matka- ja Suusakeskuses.
08.09.2011 08:11 Loe veel
Eestimaa liigub Tallinna Ülikooli Terviseteaduste ja Spordi Instituudi juures alustab koostöös terviseliikumisprogrammiga TALLINN LIIGUB Tervise ja Liikumise Ülikool väärikas eas seenioritele.
06.09.2011 09:52 Loe veel
Eestimaa liigub Tervitame kõiki 888 sõpra, kes on liitunud "Eestimaa liigub" lehega!
05.09.2011 12:11
Eestimaa liigub 8. septembril on mehed koos peredega oodatud Tartumaale Lähtele orienteeruma
05.09.2011 12:09 Loe veel
Erik Vest Kõik Eestimaal liikujad! 25. septembril 2011 toimub esimest korda Pirita sügisjooks. 5,7km. sügiskauneid metsateid ja - radu ootavad igas vanuses jooksusõpru, kepikõndijaid ja käijaid. Palju põnevaid tegevusi ka lastele! Rohkem infot leiad sügisjooksu veebilehelt. Sinu sõbrad on juba registreerunud, registreeru Sina ka!
05.09.2011 12:02 Loe veel
Eestimaa liigub Üks hea uudis heade mõtete linnast - jooksjatele sobiv Raja park saab valgustuse.
24.08.2011 10:33 Loe veel
Eestimaa liigub Kanada teadlased jõudsid oma uurimistöö tulemusel järeldusele, et vedelikupuuduse vältimiseks võiks lapsed trenni ajal vee või spordijookide asemel hoopis piima juua.
24.08.2011 10:18 Loe veel
Eestimaa liigub Postimees.ee ajakirjanik käis suvekuudel regulaarselt spordiklubis ja jagab nüüd oma tähelepanekuid, kas parem on treenida spordiklubis või hoopis iseseisvalt.
23.08.2011 07:54 Loe veel
Kati Kynnap Eestimaa võiks liikuda ka elva kanti vitipalu rajad on selleks lausa loodud
19.08.2011 10:59
Eestimaa liigub Jõhvi Vallavalitsuse ja Jõhvi Spordiklubi koostöös mitmete toetajatega alustas registreerimist Jõhvi 26. Rahvajooksule. Jooks toimub 17. septembril 2011 algusega kell 14.30 Jõhvi Spordihalli staadionil. Seekord on kavas paljud uuendused: rada linnas sees, eraldi rada invasportlastele ratastooli sõiduks, kepikõnd, emme-beebi lapsevankri kõnd, 100+ kepikõnd jne.
16.08.2011 10:50 Loe veel
Eestimaa liigub Maiuspala tennisesõpradele - homme õhtupoolikul toimub Pärnus kuurordile kohane puureketitega tenniseturniir, osalejaks saab registreeruda 13.08 kuni kella 15:00 telefonil 56 460 045 või kati@vaasvaas.ee. Osalemistasu 13 eurot. NB! autentseid puureketid saab soovi korral kohapealt.
12.08.2011 11:52 Loe veel
Eestimaa liigub Ja kes ei jõua seekord Narva, võiks sättida jooksusammud hoopis Pärnusse, kus on laupäeval mõnus Augustiunetuse festival. Festivali raames toimub unetute pidžaamajooks 2km pikkusel rajal, puureketitega sulgpalliturniir ja tenniseturniir. Lisaks ligi poolsada muud sündmust toidu-, muusika-, filmi-, moe- jne kunsti vallast.
11.08.2011 10:48 Loe veel
Eesti Olümpiakomitee
Ühendus Sport Kõigile
Kultuuriministeerium
Sportland Running
RegistreeruUnustasid parooli?
Liitu meiega Facebookis Liitu meiega Facebookis